Corocznie ponad 4000 filmów z ponad 100 krajów całego świata, tysiące obejrzanych obrazów, 55 filmów nominowanych!

Fascynacja kinem krótkometrażowym to historia sięgająca początków kinematografii. Entuzjaści cenią OFF-y przede wszystkim za dobitny przekaz oraz artyzm jaki reprezentuje ten istotny rodzaj kina. Pełne niekonwencjonalnych pomysłów i szczególnej wrażliwości na wszystko co nas otacza. Kino krótkometrażowe jest przede wszystkim niezależne, a więc nie opiera się na regułach komercji, presji masowego odbioru i producentów. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych czy ogromnego zaplecza, najważniejsza jest pasja i pomysł jaki się z niej rodzi. Kultura i ciekawostki, obłędne plenery, zdjęcia muzyka oraz spojrzenie na świat przez pryzmat różnorodności mieszających się w międzynarodowym tyglu jaki od wielu lat przyciąga do siebie warszawski Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Festiwal Grand OFF można bez obaw nazwać jedną z największych inicjatyw promujących zjawisko kina niezależnego. Ponad dekadę historii w kronice Grand OFF powiększyła 14. edycja konkursu, na której wręczone zostały zwycięzcom statuetki w 11 kategoriach. Uroczysta Gala jest wyczekiwanym przez pasjonatów kina niezależnego świętem, a także wyjątkowym pretekstem do obejrzenia filmowych dzieł z najdalszych stron świata.

Oficjalne ogłoszenie nominacji Festiwalu Grand OFF oraz wręczenie prestiżowych statuetek odbyło się 3 grudnia 2022 w Teatrze Syrena. Uroczystą kulminację poprzedziły w dniach 28 listopada - 3 grudnia pokazy filmowe wyświetlane zarówno stacjonarnie, jak i online.

W czasie Gali nagradzane są filmy w 11 kategoriach, ale nie zapomina się również o osobach, które w historii kina zapisały się dłuższą obecnością.

W ostatnim roku postanowiliśmy wyróżnić za całokształt twórczości polską aktorkę filmową i teatralną, Panią Magdalenę Zawadzką.

Z rąk Dyrektorki Festiwalu, Małgorzaty Koziarskiej, statuetkę dedykowaną dla kin i ośrodków, które wzięły udział w konkursie na najlepiej zorganizowany pokaz zwycięskich filmów Grand OFF odebrali przedstawiciele Stowarzyszenia "Running Połaniec" z Połańca. Wśród obecnych Gości znaleźli się przedstawiciele ponad 80-osobowej międzynarodowej Kapituły, twórcy festiwalowych filmów, przedstawiciele placówek dyplomatycznych krajów, które znalazły się w gronie nagrodzonych oraz goście specjalni reprezentujący szeroko rozumiany świat kultury.

Festiwal Grand OFF sprawnie i z humorem poprowadził aktor Tomasz Gęsikowski. Projekcje filmów oraz piękna muzyczna i sceniczna oprawa wydarzenia cieszyła oko widzów nie pozwalając nawet na chwilę odwrócić uwagę od teatralnej sceny. Dziękujemy artystom z Teatru Narodowego Opery Narodowej i Kwartetetowi CON LE CORDE.

Miło nam nadmienić, że honorowy patronat nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik oraz Prezydent m.st. Warszawy Pan Rafał Trzaskowski. Wspierani przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego po raz szesnasty możemy dziękować w imieniu własnym i widzów za wysoki poziom i zasięg wydarzenia. Partnerem głównym Festiwalu jest Stopklatka, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Teatr Syrena, Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej, Jaguarec, Legalna Kultura, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec.

Nagrodzone filmy przez kolejne miesiące roku 2023 będzie można oglądać w ponad 100 kinach rozsianych po całej Polsce. Informacje o pokazach będą sukcesywnie zamieszczane w zakładce „Aktualności”.

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizator:

Współfinansowanie:

Współorganizator:

Organizator

Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa

Please publish modules in offcanvas position.