Filmy nominowane 2023

The Illusions of a Wild Anemone

Mehdi Shabani

Turcja

W 1962 roku Furug Farrokhzad, twórczyni współczesnej poezji perskiej i ikona spraw kobiecych w Iranie, nakręciła swój pierwszy i ostatni film: „Dom jest czarny”, liryczny dokument o kolonii trędowatych w północno-wschodnim Iranie. Niedługo potem przedwcześnie umarła. Prawie 55 lat po tragicznej śmierci młoda turecka aktorka Derya postanowiła wygłosić w Stambule monolog recytujący poezję Farrokhzady. Jej zadanie: odnowić swoją sztukę w czasie, gdy prawa kobiet w Turcji są łamane. „Czerwone iluzje dzikiego anemonu” to mentalny dialog pomiędzy Deryą i Furug. To dialog pomiędzy dwiema kobietami z dwóch pokoleń i dwóch krajów, które dzielą równoległe zagrożenia dla swojej egzystencji w mrocznych czasach „trądu”.

Bloody Tradition - Agree to Disagree

Jitse de Graaf, Martijn Kramer

Holandia

12 września 2021 r.: Dzień, w którym w Skálabotnur zabito 1500 delfinów białobocznych. Fiord na Wyspach Owczych zrobił się czerwony, a wiele osób z zagranicy wpadło w furię: trzeba zakończyć tę rzeź! Podczas tego filmu dokumentalnego dowiesz się, kim są ludzie stojący za Grindem, jakie jest ich zdanie na temat „tradycyjnego” polowania na wieloryby pilotujące i jak widzą przyszłość Grindu. Pytania, na które obie strony – zwolennicy i przeciwnicy tradycji – chcą poznać odpowiedź, ale prawdopodobnie nigdy nie osiągną porozumienia. Zgódźmy się na niezgodę.

Ten days

Yerzat Meirambek

USA

Po dziesięciu strasznych dniach w piwnicy ich domu w Kijowie, w pierwszych dniach rosyjskiego ataku na Ukrainę, Anastazja, jej matka i córka wyruszają w długą, wstrząsającą podróż w bezpieczne miejsce w Stanach Zjednoczonych.

601. Bucha's tragedy

Agnieszka Żądło

Polska

Film opowiada historie kilku osób, które łączy tragedia w Buczy, do której doszło w czasie okupacji rosyjskiej pod Kijowem w marcu i kwietniu 2022 roku. Bohaterów odnajdujemy w momencie, gdy opadł już pierwszy „kurz” rozgrywającego się na oczach świata dramatu. Ale czy to, co straszne w ich życiu naprawdę się skończyło?

Zgłoś swój film do kolejnej edycji festiwalu:

Organizator:

Współfinansowanie:

Współorganizator:

Organizator

Fundacja Cinema Art
ul. Puławska 61 / 02-595 Warszawa

Please publish modules in offcanvas position.